Сварог: Разлика помеѓу преработките

Додадени 54 бајти ,  пред 1 година
#WPWPMK , #WPWP
с (Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта)
(#WPWPMK , #WPWP)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Прабогот на старите Словени бил познат под името '''Сварог'''. Неговото друго име, веројатно, е '''Род'''. Во Хрониката на Хемолд е запишано:
[[File: Swarog (2013).jpg|thumb|300px|Сварог]]
 
{{cquote|Меѓу разните богови на кои им се припишува власт над полињата, шумите, над тагите и веселбите, тие (Словените) не одрекуваат дека еден бог заповеда одозгора, од небото над сите останати. Тој семоќен бог се занимава само со небесните работи. Сите останати имаат посебно занимање и работа, та нему му се покоруваат. Тие произлегуваат од неговата крв и важни се онолку колку што се блиску до овој бог на боговите<ref name="ReferenceA">[[Гордана Јовиќ Стојковска|Гордана Стојковска]], ''Речник на јужнословенска митологија'', Издавачки центар Три, Скопје, 2004, стр.216.</ref>.}}