Јакоб Беме: Разлика помеѓу преработките

Додадени 190 бајти ,  пред 3 години
#WPWPMK , #WPWP
[проверена преработка][проверена преработка]
#WPWPMK , #WPWP
Ред 1:
[[Податотека:Jacob-Böhme.jpg|мини|Јакоб Беме]]
[[File:Böhme Philosophische Kugel.JPG|thumb|Космогонијата на Беме или филозофијата на сферите или чудото на вечноста (1620).]]
 
'''Јакоб Беме''' ([[Полска]], [[24 април]] [[1575]] - [[Германија]], [[17 ноември]] [[1624]]) — германски [[филозоф]]. Се занимавал со [[чевларство]]. Беме во делата што ги пишувал многу често ја цитирал [[Библија|Библијата]], ретко цитирал други дела или пак автори. [[Автобиографија|Автобиографските]] белешки и содржината на неговите дела ни укажуваат на тоа дека имал солидни познавања на [[Астрологија|астролошките]] и [[Алхемија|алхемичарските]] литературни дела од тој период. Во времето кога го изучувал [[занает]]от, тој се запознал со писмените белешки на [[Каспер Швенкфелд]], кој се борел и проповедал слободно [[христијанство]] и го отфрлал влијанието на црквата. За Беме многумина сметаат дека не бил многу образован, туку дека природата го научила сè што знаел во животот.