Разлика помеѓу преработките на „Винченцо Белини“

Додадени 73 бајти ,  пред 1 година
#WPWPMK , #WPWP
с (→‎top: Додадена категорија using AWB)
(#WPWPMK , #WPWP)
 
Тој е творец на [[италија]]нскиот оперски стил наречен [[белканто]]. Најпознати негови опери се „Норма“, „Месечарка“, „Пуританци“, „Капулети и Монтеки“ и други.
[[File:Vincenzo bellini.jpg|thumb|upright|Винченцо Белини]]
 
{{Италија-био-никулец}}