Разлика помеѓу преработките на „Намибиски долар“

Додадени 52 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox currency | image_1 = Coins NAD 2005.jpg | image_title_1 = 10 центи, 50 центи, 1 долар и 5 долари | iso_code = NAD | iso_n...)
 
}}
 
'''Намибискиот долар''' ('''NAD''') е службената валута на [[Намибија]] од нејзиното воведување во 1993 година па сè до денес. Еден намибиски долар е поделен на 100 намибиски центи.
 
== Историја ==
Доларот го заменил [[јужноафрикански ранд|јужноафриканскиот ранд]], кој пак била службена валута во Намибија за време на јужноафриканската управа на земјата (тогаш именувана како [[Југозападна Африка]]). Денес сè уште рандот се користи во Намибија, и службено е прифатлив како валута за трговија во земјата бидејќи намбискиот долар е врзан со рандот. Еден намибиски долар е еден јужноафрикански ранд. Првично постоеле различни имиња за именување на идната намибиска валута (меѓу кои и „Намибиски калахар“), но намибиската влада се одлучила за името „долар“. Првите банкноти се издадени на 15 септември 1993 година.<ref>[https://blog.continentalcurrency.ca/namibia-currency/ NAMIBIA CURRENCY SPOTLIGHT] blog.continentalcurrency.ca. Retrieved 2019-06-30.</ref>
 
== Монети ==