Фаусто Покар: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: ) е → ) —
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Јазична исправка, replaced: ) е → ) —)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Фаусто Покар''' ([[итал.]] ''Fausto Pocar'') (р. 1939) е [[италија]]нски правник и претседател на [[Хашкиот трибунал]]. Тој е професор по [[меѓународно право]] на [[Милански универзитет|Миланскиот универзитет]]. Од 1984 до 2000 бил член на [[Комитет за човекови права на Обединетите Нации|Комитетот за човекови права на ООН]], со кој претседавал од 1991 до 1992. Покар служел и во италијанската делегација во [[Генерално собрание на ООН|Генералното собрание на ООН]] во [[Њујорк]], како и во [[Совет за човекови права на Обединетите Нации|Советот за човекови права на ООН]] во [[Женева]] на неколку наврати. Во 1999 бил назначен а судија на [[Меѓународен кривичен суд за поранешна Југославија|Меѓународниот кривичен суд за поранешна Југославија]] (Хашкиот трибунал), и служи како негов претседател од 2005. Покар членува и во апелационата комора на [[Меѓународен кривичен суд за Руанда|Меѓународниот кривичен суд за Руанда]] од 2000 г.
 
== Наводи ==
* [http://www.ictr.org/ENGLISH/factsheets/pocar.htm Меѓународен кривичен суд за Руанда] {{en}}
 
 
{{Italy-bio-stub}}
{{law-bio-stub}}
 
{{Нормативна контрола}}
{{DEFAULTSORT:Покар, Фаусто}}
 
{{DEFAULTSORT:Покар, Фаусто}}
[[Категорија:Родени во 1939 година]]
[[Категорија:Италијански судии]]
[[Категорија:Хашки трибунал]]
[[Категорија:Италијански правници]]
 
 
{{Italy-bio-stub}}
{{law-bio-stub}}