Семантика: Разлика помеѓу преработките

Одземени 70 бајти ,  пред 3 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: ''' е → ''' — (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
(Popravka na vek)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: ''' е → ''' — (2))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{шаблон:Лингвистика}}
 
'''Семантиката''' е дел од [[лингвистика]]та што се занимава со значењето на зборовите и нивната функција во реченицата.
Генерално гледано, '''семантиката''' е гранка на [[лингвистика]]та која го проучува ''[[лингвистички знак|означено]]то''. Зборот ''семантика'' бил измислен кон крајот на [[XIX век]] од страна на францускиот лингвист [[Мишел Бреал]], авторот на првиот семантички [[трактат]].
 
Семантиката има повеќе предмети на проучување :
* значењето на [[сложенка|сложените зборови]],
* односите на значење меѓу зборовите (односи на [[хомоним|хомонимија]]ија, [[синоним|синонимија]]ија, [[антоним|антонимија]]ија, [[полисемија]], [[хиперонимија]], [[хипоним|хипонимија]]ија, итн.),
* дистрибуција на [[актант]]ите во склоп на некој исказ,
* [[услови на вистинитост|условите на вистинитост]] на некој исказ,
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Семантика|*]]