Нго Дин Дием: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: ) е → ) —
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: ) е → ) —)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Нго Дин Дием''' ({{роден на|3|јануари|1901}} - {{починал на|2|ноември|1963}}) е политичка фигура од познатата [[Виетнамска војна]]. Тој бил поставен од страна на [[САД]] за претседател на Јужен [[Виетнам]].
 
Крвавиот атентат од 1/2 ноември, во кој беа убиени Дием и неговиот брат од страна на американски платеници поради неколкуте во низа нерационални и штетни потези за американската политика. Подоцна САД јавно изразија сочуство. Парадоксално е што [[Џон Ф. Кенеди]], заговарачот на овој настан, 20 дена подоцна самиот загина во [[друг атентат]].
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Виетнамци]]