Морис Метерлинк: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: Infobox writer → Инфокутија Писател)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
Познати негови дела се: стихозбирката „''Стаклена градина''“, пиесата „''Принцезата Мален''“, драмите „''Пелеас и Мелисанда''“, „''Мона Вана''“ и „''Сина птица''“. Во [[1913]] година ја доби [[Нобелова награда|Нобеловата награда]] за [[литература]].
 
== БиографијаЖивотопис ==
 
Произлегува од фламански род. Татко му бил нотар. Од 1874 до 1881 година Метерлинк посетува језуитски колеџ, но пројавува нагласено интересирање за поезијата. Право завршува на универзитетот во Гент (1885). Заминува во [[Париз]] за да продолжи да ги изучува правилните науки, но ѝ се просветува на [[литература]]та под силно влијание на француските [[симбол]]и. Пишува на француски јазик. По враќањето во Гент е правник практикант, но ја продолжува литературната дејност.