Разлика помеѓу преработките на „Мила Гојсалич“

Одземени 2 бајти ,  пред 11 месец
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: ) е → ) —
(Создадена страница со: File:Mile Gojsalića; Statue by Ivan Meštrović, at Omiš, 2011-12-16 (2).jpg|thumb|right|''Мила Гојсалич'' од [[Иван Мештров...)
 
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: ) е → ) —)
[[File:Mile Gojsalića; Statue by Ivan Meštrović, at Omiš, 2011-12-16 (2).jpg|thumb|right|''Мила Гојсалич'' од [[Иван Мештровиќ]], бронза, во Гата близу [[Омиш]], [[Хрватска]], над устата на реката Цетина]]
[[File:Mile Gojsalića; Statue by Ivan Meštrović, at Omiš, 2011-12-16 (1).jpg|thumb|right|]]
'''Мила Гојсалич''' (умрела во 1530) е [[хрватска]] народна хероина.
 
Според традицијата, нејзиното потекло е од селото Костање во далматинската Загора и таа била далечен потомок на хрватскиот крал Гојслав.<ref name=dugirat>{{cite web | last=Prosperov Novak | first=Slobodan | title= MILA GOJSALIĆ: Zašto je prešućena poljička Jeanne d'Arc | url= http://www.dugirat.com/index.php?option=com_content&view=article&id=5028&catid=106:arhiva&Itemid=475 | date=29 September 2007 |accessdate=December 21, 2010}} </ref> Таа живееше во времето на [[Османлиски војни во Европа|Отоманските војните]] во Хрватска. Во 1530 Отоманскиот Ахмед-паша собра војска од 10.000 мажи со цел да го освојат Пољица. Тој направи камп во местото наречено Подгорац. Мила Гојсалич беше меѓу другите локални жени принудени да ја изгубат невиноста со Ахмед-паша. Поради тоа, таа се инфилтрирала во турскиот камп и ги разнесе резервите на муниција, при што загинаа Ахмед-паша и бројни офицери и војници. Тој акт сосема ги изненадени и збуни останатите турски војници кои потоа биле поразени од страна на луѓето од Пољица.
 
[[Иван Мештровиќ]] ја извајани нејзината статуа, инсталирана над градот [[Омиш]], а Јаков Готовац составил опера во нејзина чест. [[Август Шеноа]] исто така пишувал за неа.