Разлика помеѓу преработките на „Лорис Кариус“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ) е → ) —)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
Кариус ја започнал својата кариера со [[ФК Штутгарт|Штутгарт]] пред да се пресели во [[ФК Манчестер Сити|Манчестер Сити]] во 2009 година. По две години во младинскиот систем во Манчестер Сити, тој се вратил во Германија во Мајнц 05. Тој се етаблирал како голман од прва изборна страна на [[Бундеслига]]та пред да префрли во Ливерпул во 2016 година за сума од 4,75 милиони фунти.
 
== БиографијаЖивотопис ==
Кариус е роден во Биберах ан дер Рис, [[Баден-Виртемберг]] на 22 јуни 1993 година од Кристин и Харалд Кариус. Харалд сакал неговиот син да стане мотокрос-возач, но дедото на Лорис, Карл, го охрабрил да се фокусира на фудбалот.