Разлика помеѓу преработките на „Видерштет“

Додаден 1 бајт ,  пред 7 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: ''' е → ''' —
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Infobox German location → Инфокутија Место во Германија)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: ''' е → ''' —)
 
}}
 
'''Видерштет''' е село и поранешна општина во округот [[Мансфелд-Зидхарц]], во [[Саксонија-Анхалт]], [[Германија]]. Од 1 септември 2010, е дел од градот [[Арнштајн (Саксонија-Анхалт)|Арнштајн]].
 
Селото е родно место на истакнатиот [[романтизам|романтистички]] мислител и книжевник [[Новалис]] (1772-1801)