Разлика помеѓу преработките на „Вернојхен“

Додаден 1 бајт ,  пред 6 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: ) е → ) —
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Infobox German location → Инфокутија Место во Германија)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: ) е → ) —)
 
}}
 
'''Вернојхен''' ({{lang-de|Werneuchen}}) е град во округот [[Барним]], во сојузната покраина [[Бранденбург]], [[Германија]], североисточно од [[Берлин]], во рамките на [[Берлин/Бранденбург (метрополитенска област)|метрополитенската област]]. Поголемиот дел од населението на Вернојхен патува секојдневно кон Берлин.
 
[[Податотека:Werneuchen_manor.jpg|мини|лево|Дворец во Вернојхен]]