Разлика помеѓу преработките на „Васо Николоски“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (Форматна исправка, replaced: ''' е → ''' —)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Васо Николоски''' — [[Македонци|македонски]] [[поет]].<ref>Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 183.</ref>
 
== БиографијаЖивотопис ==
Васо Николоски е роден на {{роден на|20|март|1955}} година во с. [[Балиндол]], [[Гостиварско]]. Завршил [[Филолошки факултет во Скопје]]. Работи како библиотекар во oсновното училиште „Св. Климент Охридски“ - Скопје. Член на Друштво на Писатели на Република Македонија од [[1989]] година. Автор е на книгите: Пожари (поезија, 1983), Дното на Ахеронт (поезија, 1987, Проколнато Дрво (поезија, 2001), Часовничарот (поезија, 2010). Добитник е на наградата „Студентски збор“ за дебитантска книга на [[Струшки вечери на поезијата]]. Застапен е во многу поетски антологии. Преведуван е на: англиски, полски, бугарски, српски, хрватски, албански и турски јазик.