Разлика помеѓу преработките на „Бранко Заревски“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (Kiril Simeonovski ја премести страницата Бранко Зарески на Бранко Заревски)
с (Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Бранко Заревски''' бил [[Македонци|македонски]] [[поет]], [[критичар]] и [[публицист]].
 
== БиографијаЖивотопис ==
Заревски е роден во [[Битола]] на {{роден на|19|ноември|1920}} година. Починал во [[Скопје]] на {{починал на|4|мај|1979}} година. Завршил средно образование. Работел како новинар и уредник во весникот „Нова Македонија“ и во Заедницата за издавачка дејност на „Нова Македонија“. Член на ДПМ од [[1970]] година. Посмртно неговите песни се објавени во списанието „Современост“, Скопје, бр. 6, 1979 година и во книгата на Блаже Ристовски Македонскиот стих 1900-1944, Скопје, кн. 1, 1980, стр. 320-345.
 
{{Никулец за биографија}}
 
{{DEFAULTSORT:Заревски, Бранко}}
[[Категорија:Македонски писатели]]