Разлика помеѓу преработките на „Борис ІІІ“

Одземен 1 бајт ,  пред 7 месеци
с
Јазична исправка, replaced: ''' е → ''' — , == Биографија == → == Животопис ==
с (Јазична исправка, replaced: ''' е → ''' — , == Биографија == → == Животопис ==)
| place of burial = [[Рилски манастир|Рилскиот манастир]]
|}}
'''Борис ІІІ''' е [[цар]] на [[Бугарија]] ([[1918]]-[[1943]]). Тој го наследува бугарскиот царски престол по абдикациjата на татко му [[цар Фердинанд]].
 
== БиографијаЖивотопис ==
 
Роден е на 30 jануари 1894 година. Целото име му е '''Борис Клемент Роберт Мариjа Пиj Станислав Сакскобургготски'''. Во 1930 г. се жени за италиjанската принцеза Jована Савоjска, коja што е бугарска царица под името Jоанна. Им се раѓаат две деца - кнегиња Мариjа-Луиза (р. 1933) и кнез [[Симеон ІІ|Симеон]] (р. 1937).