Разлика помеѓу преработките на „Саратов“

Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: ) е → ) —
с
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: ) е → ) —)
}}
 
'''Саратов''' ({{lang-rus|Саратов}}) е град и административен центар на [[Саратовска област|Сартовската област]], [[Русија]]. Градот се наоѓа на реката [[Волга]], северно од [[Волгоград]].
 
== Демографија ==