Оберхаузен: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: ) е → ) —
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Infobox German Location → Инфокутија Место во Германија)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ) е → ) —)
}}
 
'''Оберхаузен''' (гер. Oberhausen) е [[град]] во сојузната германска држава [[Северна Рајна-Вестфалија]]. Има регионална шифра (AGS) 5119000, NUTS (DEA17) и LOCODE (DE OBE) код. Има 214,024 жители (според пописот од [[2010]] [[година]]). Низ градот тече реката [[Емшер]].
 
Оберхаузен настанал во средината на [[19 век]] како град на рудници и челичани. Последна челичана е затворена во [[1997]] [[година]]. Oд тогаш, градот се обидува да се наметне како трговски и туристички центар.