Разлика помеѓу преработките на „Хетштет“

Додаден 1 бајт ,  пред 11 месец
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: ) е → ) —
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Infobox German location → Инфокутија Место во Германија)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ) е → ) —)
 
}}
 
'''Хетштет''' ({{lang-de|Hettstedt}}) е град во округот [[Мансфелд-Зидхарц]], во [[Саксонија-Анхалт]], [[Германија]], на реката [[Випер (Зале)|Випер]].
 
Почнувајќи од 1911, Хетштет бил ангажиран во производството на машини, клавири и вештачко ѓубре и соседниот округ и села биле загадени, поради блиските рудници за [[бакар]]. Други производи вклучувале [[сребро]], [[сулфурна киселина]] и мали количини на [[никел]] и [[злато]].