Бонбониера (Фабержеово јајце): Разлика помеѓу преработките

с
Стилска исправка, replaced: 7 mm → 7 мм
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Стилска исправка, replaced: 7 mm → 7 мм)
{{Infobox Fabergé egg|name=Бонбониера|image=|caption=|year_delivered=1903|made_for=[[Александар Келх]]|recipient=Варвара Келх - Базанова|owner=Имот на починатиот Кери Пакер, [[Австралија]]|acquisition_year=|workmaster=[[Михаил Перхин]]|materials=злато, дијаманти, халкедон, бисери, проѕирен бел емајл, кадифе|height=12.7 mmмм|width=|surprise_in_egg=Привезок внатре во второто јајце}}
'''Јајцето Бонбониера''' е едно од [[Фабержеово јајце|фабержеовите јајца]] создадено во работилницата на [[Карл Фаберже|Петер Карл Фаберже]] за богатиот руски индустријалец Александар Келх кој и го подарил на својата сопруга како [[Велигден|велигденскивелигден]]ски подарок во 1903 година. Бидејќи не бил подарок од руски император кон неговата императорка, не се смета за "императорско" фабержеово јајце, туку, во овој случај, се нарекува едно од седумте "келхови" јајца. Тоа е шесто јајце во оваа низа.<ref name="RiceRice2013">{{Наведена книга|url=https://books.google.com/books?id=SrmnKjumlKAC&pg=PA82|title=DK Eyewitness Travel Guide: St. Petersburg|last=Rice|first=Christopher|last2=Rice|first2=Melanie|date=1 мај 2013|publisher=DK|year=|isbn=978-1-4654-1268-3|location=|page=82|pages=}}</ref> ''Bonbonnière (''бонбониера) е кутија за слатки (букв. носач на бонбони) на француски.
 
Изработено е од [[злато]], [[дијамант]]<nowiki/>и, халкедон, [[бисер]]<nowiki/>и, проѕирен бел емајл, кадифе. Минијатурната кутија со изненадување внатре во главната кутија/јајце е изработена од агат и украсена е со камења од исечен брилијант и кабохонов рубин. Во внатрешноста има приврзок од злато и емајл.<ref name="egginfo">{{Наведена мрежна страница|url=https://faberge-eggs.info/en/kelch_bon_1903.html|title=Bonbonniere egg Faberge 1903|last=|first=|date=20 октомври 2008|work=|publisher=Faberge-eggs.info|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=19 април 2020}}</ref>
{{Infobox Fabergé egg|name=Бонбониера|image=|caption=|year_delivered=1903|made_for=[[Александар Келх]]|recipient=Варвара Келх - Базанова|owner=Имот на починатиот Кери Пакер, [[Австралија]]|acquisition_year=|workmaster=[[Михаил Перхин]]|materials=злато, дијаманти, халкедон, бисери, проѕирен бел емајл, кадифе|height=12.7 mm|width=|surprise_in_egg=Привезок внатре во второто јајце}}
'''Јајцето Бонбониера''' е едно од [[Фабержеово јајце|фабержеовите јајца]] создадено во работилницата на [[Карл Фаберже|Петер Карл Фаберже]] за богатиот руски индустријалец Александар Келх кој и го подарил на својата сопруга како [[Велигден|велигденски]] подарок во 1903 година. Бидејќи не бил подарок од руски император кон неговата императорка, не се смета за "императорско" фабержеово јајце, туку, во овој случај, се нарекува едно од седумте "келхови" јајца. Тоа е шесто јајце во оваа низа.<ref name="RiceRice2013">{{Наведена книга|url=https://books.google.com/books?id=SrmnKjumlKAC&pg=PA82|title=DK Eyewitness Travel Guide: St. Petersburg|last=Rice|first=Christopher|last2=Rice|first2=Melanie|date=1 мај 2013|publisher=DK|year=|isbn=978-1-4654-1268-3|location=|page=82|pages=}}</ref> ''Bonbonnière (''бонбониера) е кутија за слатки (букв. носач на бонбони) на француски.
 
Изработено е од [[злато]], [[дијамант]]<nowiki/>и, халкедон, [[бисер]]<nowiki/>и, проѕирен бел емајл, кадифе. Минијатурната кутија со изненадување внатре во главната кутија/јајце е изработена од агат и украсена е со камења од исечен брилијант и кабохонов рубин. Во внатрешноста има приврзок од злато и емајл.<ref name="egginfo">{{Наведена мрежна страница|url=https://faberge-eggs.info/en/kelch_bon_1903.html|title=Bonbonniere egg Faberge 1903|last=|first=|date=20 октомври 2008|work=|publisher=Faberge-eggs.info|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=19 април 2020}}</ref>
 
== Надови ==
* [https://www.wintraecken.nl/mieks/faberge/eggs/Kelch-Eggs/Kelch-1903-Bonbonniere-Egg.htm Опис на wintraecken.nl]
{{Фабержеови јајца}}
 
[[Категорија:Дела од 1903 година]]