Гранична вредност: Разлика помеѓу преработките

Додадени 13 бајти ,  пред 2 години
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{main| → {{Главна| (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
(нова страница)
 
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{main| → {{Главна| (2))
 
Математичарите интуитивно го познавале концептот на гранична вредност веќе во втората половина на [[XVII век]], што се гледа од трудовите на [[Исак Њутн]]. Таков е случајот и со трудовите на [[Леонард Ојлер|Ојлер]] и [[Жозеф Луј Лагранж|Лагранж]] во [[XVIII век]]. Првата строго научна дефиниција на гранична вредност ја дале [[Бернард Болцано|Болцано]] во 1816 година и [[Огистен Луј Коши|Коши]] во 1821 година.
 
 
== Гранична вредност на низа ==
{{mainГлавна|Гранична вредност на низа}}
Граничната вредност на низа броеви е вредност кон која се приближуваат членовите на низата кога нивниот индекс расте.
 
== Гранична вредност на функција ==
[[Слика:Limit-at-infinity-graph.png|мини|250п|Графиконот на функцијата покажува дека кога аргументот тежи кон бесконечност, вредноста на функцијата тежи кон вредноста <math>L</math>.]]
{{mainГлавна|Гранична вредност на функција}}
 
Функцијата <math>f(x)</math> има гранична вредност <math>L</math> во точката <math>x_0</math>, ако за сите вредности <math>x</math>, доволно блиски на точката <math>x_0</math>, вредноста <math>f(x)</math> е доволно блиска на вредноста <math>L</math>.
 
: <math> \forall \varepsilon > 0 \ \exists \ \delta > 0 : \forall x \quad (0 < |x - c| < \delta \ \Rightarrow \ |f(x) - L| < \varepsilon).</math>
 
 
==Поврзано==
*[[Конвергентност]]
 
{{Нормативна контрола}}
 
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Математика]]
[[Категорија:Математичка анализа]]