Договор од Берлин (1878): Разлика помеѓу преработките

с
→‎Реперкусии врз Македонија: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{main| → {{Главна|
с (→‎Поврзано: Стилска исправка, replaced: == Видете и == → == Поврзано ==)
с (→‎Реперкусии врз Македонија: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{main| → {{Главна|)
== Реперкусии врз Македонија ==
 
{{mainГлавна|Македонија и Берлинскиот конгрес}}
 
Членот 23 од Берлинскиот договор е еден од двата основни документа, кои го определуваат државно-правниот концепт на Македонија од овој период - вториот е Уставот на Македонските востаници од 1878 година.