Разлика помеѓу преработките на „Леонард Ојлер“

Додадени 8 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Теорија на графови: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{main| → {{Главна|
с (→‎Лична филозофија и религиозни верувања: Правописна исправка, replaced: придонесле → придонеле)
с (→‎Теорија на графови: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{main| → {{Главна|)
 
=== Теорија на графови ===
{{mainГлавна|Кенигсбершки мостови}}
[[Податотека:Konigsberg bridges.png|рамка|десно|Географска карта на [[Калининград|Кенигсберг]] од Ојлерово време, која која прикажува вистински распоред на седум [[мост]]ови со нагласување на текот на реката [[Прегола (река)|Прегел]] и самите мостови.]]
Во [[1736]] година, Ојлер го решил проблемот познат како ''Седум мостови на Кенигсберг''.<ref name="mostovi">-{Gerald Alexanderson}-, -{''Euler and Königsberg's bridges: a historical view''}-, -{Bulletin of the American Mathematical Society}-, јули [[2006]], бр. 43, стр. 567</ref> Главниот град на [[Прусија]], [[Калининград|Кенигсберг]], денес [[Калининград]] се наоѓал на реката [[Прегола (река)|Прегел]] и на негова територија се наоѓале и два големи речни острова, кои биле поврзани со остатокот од градот и меѓусебно со помош на седум [[мост]]ови. Се поставувало прашањето дали е можно да се појде од една точка и да се врати на неа, така што секој мост да се помине точно еднаш. Тоа, според дадените услови не е можно, што значи дека Ојлеровиот пат не постои. Ова решение се смета за прва теорема на [[Теорија на графови|теоријата на графови]], односно теоријата на планарни графови.<ref name="mostovi"/>