Разлика помеѓу преработките на „Самоа“

Додадени 48 бајти ,  пред 6 месеци
с
Правописна исправка, replaced: {{Main| → {{Главна| (6)
с (→‎Стопанство: Јазична исправка на поднаслов, replaced: == Економија == → == Стопанство == using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: {{Main| → {{Главна| (6))
== Историја ==
 
{{MainГлавна|Историја на Самоа}}
 
Прв контакт на Самоа со европејците имало во [[18 век]] кога [[Холанѓани|холанѓанец]]от [[Јакоб Рогевен]] пристигнал на островите во [[1722]]. Оваа посета била проследена од францускиот истражувач [[Луи Антоан де Бугенвил]] и ги именувал островите со името ''Навигаторски Острови'' во [[1768]]. Следниот период контак со европејците имало послабо, сè до [[1830]]-тите кога англиските мисионери и трговци започнале да надоаѓаат. Мисионерските работи во Самоа започнале во [[1830]] од страна на [[Џон Вилијамс]]. Сè до тогаш [[Самоанци]]те биле сметани за дивјаци и љубители на војни.
== Географија и клима ==
 
{{MainГлавна|Географија на Самоа}}
 
[[Податотека:Samoa mk.svg|thumb|лево|200п|Карта на Самоа.]]
== Политички систем ==
 
{{MainГлавна|Политики на Самоа}}
 
[[Податотека:Samoa - Apia Govt buildings.jpg|thumb|right|150px|Владината зграда во Апија.]]
== Стопанство ==
 
{{MainГлавна|Економија на Самоа}}
 
Економијата на Самоа се базирала и се базира на финансиска помош од странство и од самоански фамилии кои живеат во странство. Покрај тоа таа се базира и на извозот на земјоделски производи каде се вработени две-третини од работоспособното население на земјата. Во Самоа се произведува [[кокосово масло]], [[кокосов крем]] и [[копра]]. Производствениот сектор на Самоа се занимава со земјоделски продукти.
== Население, јазик и религија ==
 
{{MainГлавна|Демографија на Самоа}}
 
Според [[ЦИА]], Самоа има население од 182.265 жители од кои 92.6% се [[Самоанци]], 7% мешано население и 0.4% [[европејци]]. Повеќето европејци се [[Германци]] и [[Новозеланѓани]] кои останале во Самоа после Првата светска војна. Околу три-четвртини од населението живее на островот [[Уполу]].
 
== Култура во Самоа ==
{{MainГлавна|Култура на Самоа}}
 
Традиционалниот самоански начин на живот е сè уште силен елемент во земјата. Покрај вековното европско влијание, Самоа ги зачувала старите традиционални вредности, обичаи, социјалниот и политичкиот систем и јазикот. Самоанците се многу духовен и религиозен народ и успешно го вклопиле [[христијанство]]то во својата традиција.