Разлика помеѓу преработките на „Хондурас“

Додадени 56 бајти ,  пред 24 дена
с
Правописна исправка, replaced: {{Main| → {{Главна| (7)
с (→‎Стопанство: Јазична исправка, replaced: Хемисфера → Полутопка (2))
с (Правописна исправка, replaced: {{Main| → {{Главна| (7))
 
== Историја ==
{{MainГлавна|Историја на Хондурас}}
 
== Географија и клима ==
[[Податотека:Un-honduras.png|мини|100п|лево|Карта на Хондурас.]]
{{MainГлавна|Географија на Хондурас}}
 
Хондурас е држава во Северна Америка која на север излегува на [[Карипското Море]], додека на југ излегува на [[Тихиот Океан]]. На запад, Хондурас се граничи со [[Гватемала]], на југозапад со [[Ел Салвадор]] и на југоисток со [[Никарагва]]. Климата во државата е тропска, каде јужниот и централниот дел од земјата се релативно топли.
 
== Политички систем ==
{{MainГлавна|Политики на Хондурас}}
 
Хондурас е [[претседателска република]], каде [[Претседател на Хондурас|претседателот]] е шеф на државата и на [[Влада на Хондурас|владата]]. Извршната власт во државата е во рацете на владата, додека законодавната власт е во рацете на [[Национален конгрес на Хондурас|Националниот конгрес на Хондурас]]. Политичкиот живот е под доминација на конзервативната [[Национална партија на Хондурас]] и на [[Либерална партија на Хондурас|Либералната партија на Хондурас]]. Уставно, судската власт е независна.
 
== Административна поделба ==
{{MainГлавна|Административна поделба на Хондурас}}
 
[[Податотека:HondurasDivisions.png|мини|десно|250px|Карта на департманите во Хондурас]]
 
== Стопанство ==
{{MainГлавна|Економија на Хондурас}}
 
Економијата на Хондурас е во поспор развој. Во последните години просечниот економски развој на земјата се проценил на 7% што ја направило земјата една од најбрзо растечките економии во [[Северна Америка]], но сепак и денес околу 50% од населението живее во [[сиромаштија]].<ref>[http://web.worldbank.org/WBSITE/EXTERNAL/COUNTRIES/LACEXT/HONDURASEXTN/0,,contentMDK:21035522~pagePK:141137~piPK:141127~theSitePK:295071,00.html web.worldbank.org]</ref> Според [[Светска банка|Светската банка]], Хондурас е една од трите најсиромашни држави во [[Западна Полутопка|Западната Полутопка]], по [[Хаити]] и [[Никарагва]]. Се проценува дека има околу 27.9% невработеност.
[[Податотека:SanPedroSula.jpg|мини|десно|150п|Сан Педро Сула.]]
[[Податотека:Tgu6.jpg|мини|150п|десно|Катедрала во Тегусигалпа.]]
{{MainГлавна|Демографија на Хондурас}}
 
Според [[ЦИА]], Хондурас има население од 7.48 милиони жители. Етнички гледано, населението на Хондурас е составено од околу 90% мешано население, 7% староседелско население, 2% црно население и 1% бело население.<ref>[https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/ho.html#People CIA - The World Factbook - Honduras]</ref>
}}
== Култура ==
{{MainГлавна|Култура во Хондурас}}
 
Хондурас има богата култура. Денес најпознат хондураски сликар е [[Хозе Антонио Велсакез]], но и [[Карлос Гарај]] и [[Роке Зелаја]]. Двата најпознати хондураски писатели се [[Фројлан Туркиос]] и [[Рамон Амаја Амадор]]. Меѓу музичарите познати се [[Рафаел Коело Рамос]], [[Лидија Хандал]] и други. Меѓу шпанско говорното население околу Хондурас, населението е познато како ''Катрачо'' или ''Катрача'' (женски), што се смета за комплимент.