Разлика помеѓу преработките на „Холандија“

Додадени 24 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: {{Main| → {{Главна| (3)
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (Правописна исправка, replaced: {{Main| → {{Главна| (3))
== Историја ==
=== Бургундска и Хабсбуршка Холандија (1384–1581) ===
{{MainГлавна|Бургундски Ниски Земји|Хабсбуршки Ниски Земји}}
Во времето на [[Карло V]], император на [[Свето Римско Царство|Светото Римско Царство]] и [[крал на Шпанија]], територијата на денешна Холандија била дел од седумнаесетте покраини на [[Ниски Земји|Ниските Земји]], кои вклучувале поголем дел од денешна [[Белгија]], [[Луксембург]] и дел од [[Франција]] и [[Германија]]. Во [[1568]] година започнала војната за независност против шпанскиот крал [[Филипе II]], син на [[Карло V]]. Во [[1579]] година северниот дел од седумнаесетте провинции објавиле независност обединувајќи се во [[Утрехска унија]], која се смета за почетокот на денешната држава Холандија.
 
=== Холандска Република (1581–1795) ===
{{MainГлавна|Холандска Република}}
По војната, таа во [[1648]] година добила формална независност од страна на кралот Филип, и под името [[Република на седумте ниски земји]] постепено се преврнала во една од најразвиените земји која ги поседувала главните морски патишта во [[17 век]]. Во тоа време, Холандија создала многу колонии во новиот свет.
 
=== Батависка Република и кралство (1795–1890) ===
{{MainГлавна|Батависка Република}}
По соединувањето ѝ во империјата на [[Наполеон Бонапарт]] во [[1815]] година било создадено [[Кралство Холандија]] кое ги вклучувало денешните [[Луксембург]], [[Белгија]] и Холандија. Во [[1830]] година, [[Белгија]] добила независност, а по смртта на [[Вилхелм III]] се одделил и [[Луксембург]].