Разлика помеѓу преработките на „Михаил III Пијаницата“

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: надимак → прекар
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Commons category| → {{рв|)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: надимак → прекар)
|}}
 
'''Михаил III''' ({{роден на|19|јануари|840}} – 23/24 септември 867) — [[Византија|византиски]] цар од 842 до 867 година. Михаил III бил третиот и последен член на [[Амориска династија|амориската династија]], позната и како [[фригијска династија]]. му бил даден понижувачкиот надимакпрекар ''Пијаница'' од непријателските историчари на следната [[македонска династија]], но современото историско истражување делумно ја поправило неговата репутација, покажувајќи ја важната улога на неговото владеење во издигнувањето на Византија како моќна држава во деветиот век.<ref name="Gregory, p. 231">Gregory, p. 231</ref><ref>Fossier, p. 315</ref>
 
==Живот==