Разлика помеѓу преработките на „Холандија“

Додадени 122 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
{{Инфокутија за држава
|native_name = ''Koninkrijk der Nederlanden''
|conventional_long_name = Кралство Холандија<br>
Кралство Низоземска
|common_name = Холандија
|image_flag = Flag of the Netherlands.svg
}}
 
'''ХоландијаНизоземска''' ([[Холандски јазик|холандски]]: ''Nederland'' [ˈneːdərlɑnt]) — неформално позната како '''Холандија''', [[Европа|европскиот]] дел од '''Кралството ХоландијаНизоземска''' (холандски: ''Koninkrijk der Nederlanden''). Холандија е [[парламентарна демократија]] со уставен монарх, сместена во северозападна Европа. Се граничи со [[Северно Море|Северното Море]] на север и запад, со [[Белгија]] на југ и со [[Германија]] на исток. Холандија е административно поделена на [[Провинции во Холандија|12 провинции]]. Денешните граници на Холандија се утврдени во [[1839]] година.
 
Холандија е една од најгусто населените и географски најниско позиционираните земји во светот, позната по своите [[брана|брани]], [[ветерница|ветерници]], [[кломпи]], [[лале|лалиња]], [[велосипед]]и и [[толеранција]].
138

уредувања