Разлика помеѓу преработките на „Благородништво“

Одземени 75 бајти ,  пред 1 година
с
Замена со функционална предлошка за Ризницата, replaced: {{Commons category}} → {{рвр-авто}}
с (Замена со функционална предлошка за Ризницата, replaced: {{Commons category}} → {{рвр-авто}})
[[Податотека:Le bal paré.jpg|мини|десно|Француски благородници, околу 1774 година]]
'''Благородништво''' – посебен социјален општествен слој.
 
==Историјат==
* „Грофот Монтекристо“ - расказ на италијанскиот писател Итало Калвино.<ref>Владимир Јанковски (уредник), ''Пат околу светот во 20 раскази: Антологија на светскиот расказ'', Темплум, Скопје, 2011, стр. 54-72.</ref>
* „Ноќен монолог на еден шкотски благородник“ (''Monologo notturno di un nobile scozzese'') - расказ на италијанскиот писател [[Итало Калвино]].<ref>Italo Kalvino, ''Pre nego što kažeš „halo“''. Beograd: Rad, 2001, стр. 50-53.</ref>
* „Смртта на баронот Гандара“ - расказ на чешкиот писател [[Карел Чапек]].<ref name="ReferenceA">Карел Чапек, ''Раскази од другиот џеб'', Темплум, Скопје, 2012.</ref>
* „[[Гроф]]ицата“ - расказ на чешкиот писател [[Карел Чапек]].<ref>Карел Чапек, ''Раскази од другиот џеб'', Темплум, Скопје, 2012.<name="ReferenceA"/ref>
 
==Поврзано==
{{wikiquote}}
{{Wiktionary|благородништво}}
{{рвр-авто}}
{{Commons category}}
{{Wikidata property |1=P53 |2=noble family }}
* [http://nobility.pro/genealogy/index.php?ctype=gedcom&ged=tree&lang=en_GB Genealogy of Georgian Nobility]
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Социологија]]
[[Категорија:Благородништво]]