Разлика помеѓу преработките на „Винс Вон“

Одземени 13 бајти ,  пред 1 година
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Commons category| → {{рв|
с
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Commons category| → {{рв|)
 
Вонс започнал да се занимава со глума во доцните 1980-ти години играјќи мали телевизиски улоги. Тој ѝ станал познат на пошироката јавност во 1996 година, играјќи во комичната драма ''[[Каде се девојките?]]''. Тој играл улоги во бројни филмови во 1990-те години, вклучувајќи ја спортската драма ''[[Руди (филм)|Руди]]'' (1993), научно-фантастичниот авантуристички филм ''[[Изгубениот свет: Паркот Јура]]'' (1997), и трилер драмата ''[[Враќање во рајот (филм од 1998)|Враќање во рајот]]'' (1998).
 
Во 2000-те години, тој играл главно во комедии, и тоа во ''[[Денови на слава (филм)|Денови на слава]]'' (2003), ''[[Пази, топка!]]'' (2004), ''[[Расипувачи на венчавки (филм)|Расипувачи на венчавки]]'' (2005), ''[[Раскинување (филм)|Раскинување]]'' (2006), ''[[Фред Мраз]]'' (2007) и ''[[Четири божиќни прослави]]'' (2008). Тој продолжил со комичните улоги во 2010-те години, играјќи во комедиите ''[[Дилема (филм)|Дилема]]'' (2011), ''[[Вонземјани во соседството]]'' (2012) и ''[[Приправници (филм)|Приправници]]'' (2013).
 
Во 2015 година, тој го играл Френк Семјон во втората сезона од криминалната телевизиска серија ''[[Вистински детектив]]'' заедно со [[Колин Фарел]] и [[Рејчел Мекадамс]]. Во 2016 година, тој играл во критички пофалениот филм ''[[Гребен на спасените]]''.
 
==Надворешни врски==
{{Commons categoryрв|Vince Vaughn}}
* {{IMDb name|681}}
* {{Charlie Rose view|464}}