Разлика помеѓу преработките на „Лугано (езеро)“

Одземени 12 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎Надворешни врски: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Commons category| → {{рв|
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup> (5))
с (→‎Надворешни врски: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Commons category| → {{рв|)
 
'''Луганското Езеро''' ({{lang-en|Lago di Lugano, Ceresio}}) е едно од езерата во северна [[Италија]]. Поделено е помеѓу швајцарскиот кантон [[Тичино]] и италјанската регија [[Ломбардија]]. Името го добило според швајцарскиот град [[Лугано]]. Езерото Лугано има површина од 48,7 км<sup>2</sup>, од кои 18 км<sup>2</sup> припаѓаат на Италија а 30,7 км<sup>2</sup> на [[Швајцарија]]. Надморската висина на езерото изнесува 271 м. Реката Треза истекува во езерото [[Маџоре]].
==Надворешни врски==
{{Commons categoryрв|Lake Lugano}}
*[http://www.lakelugano.ch Lake Lugano Navigation Company] {{it icon}}—Includes timetables
*[https://translate.google.com/translate?hl=en&sl=it&u=http://www.legambiente.it/ Legambiente]