Разлика помеѓу преработките на „Бостон Селтикс“

Додаден 61 бајт ,  пред 9 месеци
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{commons category| → {{рв|
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{commons category| → {{рв|)
}}
 
'''Бостон Селтикс''' ({{lang-en|Boston Celtics}}) е [[кошарка]]рски клуб од [[Бостон]] кој настапува во [[НБА]] лигата, во [[Атлантска дивизија НБА|Атлантската дивизија]]. Домашен терен на Селтикс е „ТД Бенкнорт Центар“ во [[Бостон]], [[Масачусетс]]. Селтикс се најуспешниот тим/организација во [[НБА]] лигата со 17 освоени титули.<ref>[http://www.basketball-reference.com/teams/ Team Index], basketball-reference.com. Проверено на 25 август, 2009.</ref> Второто место го заземаат [[Лос Анџелес Лејкерс]] со 16.
 
Селтикс се основани во [[1949]] и после една сезона во [[Кошаркарска Асоцијација на Америка|Кошаркарска Асоцијација на Америка (БАА)]], настапуваат 59 години во [[НБА]] лигата. Предводени од легендарниот тренер [[Ред Оербах]], првата титула ја освоија во [[1957]]. Од [[1959]] до [[1969]], во тек беше првата династија на Селтикси, и со легендарни играчина чело со [[Бил Расел]], освоија 11 титули во 13-те сезони што [[Бил Расел|Расел]] ги одиграл. Втората династија беше во 80-те, со играчи како [[Лери Брд]], [[Кевин Мекхјел]] и [[Роберт Париш]], освоија титули во [[1981]], [[1984]] и [[1986]], во луто ривалство со [[ЛА Лејкерс|Лејкерси]] предводени од [[Меџик Џонсон]].<ref>[http://www.basketball-reference.com/awards/mvp.html „Most Valuable Player Award Winners“] basketball-reference.com. Проверено на 16 јули, 2009.</ref> Двете династии беа поврзани со млад тим, предводен од [[Дејв Кавенс]], кои освоија титули во [[1974]] и [[1976]].
 
|-----
|Брендон Бас || 28 || {{САД}} || 203 &nbsp;cm || крило
|-----
|Ејвори Бредли || 22 || {{САД}} || 188 &nbsp;cm || плејмејкер
|-----
|Џордан Крафорд || 24 || {{САД}} || 193 &nbsp;cm || бек
|-----
|[[Кевин Гарнет]] || 37 || {{САД}} || 211 &nbsp;cm || крилен центар
|-----
|Џеф Грин || 26 || {{САД}} || 206 &nbsp;cm || крило
|-----
|Кортни Ли || 27 || {{САД}} || 196 &nbsp;cm || бек шутер
|-----
|Фаб Мело || 22 || {{БРА}} || 213 &nbsp;cm || центар
|-----
|[[Пол Пирс]] <small>('''капитен''')</small> || 35 || {{САД}} || 201 &nbsp;cm || крило
|-----
|Шевлик Рендолф || 29 || {{САД}} || 208 &nbsp;cm || крило
|-----
|[[Рејџон Рондо]] || 27 || {{САД}} || 185 &nbsp;cm || плејмејкер
|-----
|Џеред Салинџер || 21 || {{САД}} || 206 &nbsp;cm || крило
|-----
|[[Џејсон Тери]] || 35 || {{САД}} || 188 &nbsp;cm || бек шутер
|-----
|Ди Џеј Вајт|| 26 || {{САД}} || 206 &nbsp;cm || крило
|-----
|Крис Вилкокс || 30 || {{САД}} || 208 &nbsp;cm || крилен центар
|-----
|Теренс Вилијамс || 25 || {{САД}} || 198 &nbsp;cm || бек/крило
|-----
|}
 
== Надворешни врски ==
{{commons categoryрв|Boston Celtics}}
* {{Official website|http://www.celtics.com/}}
* [http://www.celticsvlakers.com/ Ривалството Селтикс-Лејкерс]