Разлика помеѓу преработките на „Бен Афлек“

Одземени 12 бајти ,  пред 11 месец
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Commons category| → {{рв|
Ознака: Изворно уредување 2017
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Commons category| → {{рв|)
}}
 
'''Бенџамин Геза Афлек-Болд'''<ref>{{cite web|url=https://books.google.com/books?id=2sg3CwAAQBAJ&pg=PA132|title=Finding Your Roots, Season 2: The Official Companion to the PBS Series|first=Henry Louis Gates|last=Jr|date=January 28, 2016|publisher=UNC Press Books|via=Google Books}}</ref> (роден 15 август 1972 г.) — американски глумец, режисер, сценарист и продуцент.
 
Тој ја започнал својата кариера уште како дете, глумејќи во едукативната серија ''[[Патувањето на Мими]]'' (1984, [[Второто патување на Мими|1988]]). Тој подоцна се појавил во комедијата ''[[Зашеметени и збунети (филм)|Зашеметени и збунети]]'' (1993) и во разни филмови режирани од [[Кевин Смит]], како на пример ''[[Луд по Ејми]]'' (1997) и ''[[Догма (филм)|Догма]]'' (1999). Афлек се здобил со слава кога заедно со другарот од детството [[Мет Дејмон]] добил [[Златен глобус]] и [[Оскар за најдобро оригинално сценарио]] за филмот ''[[Добриот Вил Хантинг]]'' (1997). Тој потоа играл во еминентни филмови како ''[[Армагедон (филм од 1998)|Армагедон]]'' (1998), ''[[Вљубениот Шекспир]]'' (1998), ''[[Перл Харбор (филм)|Перл Харбор]]'' (2001), ''[[Кобно престројување]]'' (2002) и ''[[Сите наши стравови (филм)|Сите наши стравови]]'' (2002). Во 2005 година тој добил номинација за [[Златен глобус]] за најдобар глумец во споредна улога за изведбата во ''[[Холивудленд]]'' (2006).
 
== Надворешни врски ==
{{Commons categoryрв|Ben Affleck}}
* {{IMDb name|255}}
* {{Allmovie name|426}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Афлек, Бен}}
[[Категорија:Родени во 1972 година]]