Фурнир: Разлика помеѓу преработките

Одземени 13 бајти ,  пред 2 години
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{commons|Category: → {{рв|
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{commons|Category: → {{рв|)
* Режачка машина кај која [[дрвена граѓа|граѓата]] се крева и спушта наспроти пилата, и така се добиваат тенки резниња.
* Полукружен дребунг на кој граѓата се врти или движи на начин на кој се октриваат најинтересите делови од гранулацијата.
Секој процес на режење дава своја препознатлива гранулација, зависно од видот на [[дрво (растение)|дрвото]]. При сите методи се јавува искривување во гранулацијата. При навлегувањето на пилата во дрвото, таа прави лабава страна (каде клетките се расечени) и набиена страна (каде се потиснати).
 
Порано фурнирите се [[пила|пилеле]] но со тоа се јавува и непотребен губиток (отпадоци) на дрво. Фурнирањето е древна вештина, која ја употрбувале уште [[Стар Египет|старите египјани]] за нивниот [[мебел]].
* [[Интарзија]]
 
{{commonsрв|Category:Wood veneer}}
 
[[Категорија:Дрводелство]]