Едвард Лир: Разлика помеѓу преработките

Одземен 121 бајт ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
| portaldisp =
}}
'''Едвард Лир''' бил англиски уметник, илустратор и поет, познат по литературниот нон-сенс во поезијата и прозата. Ги поминува годините од младоста како цртач во Зоолошкото Друштво, а потоа како уметник на Британскиот Музеј. Во 1832 е вработен од благородникот Ерл од Дерби, за изработка на цртежи во боја на ретки птици и животни во неговата фарма на Ноусли Хол. Благородникот му овозможива на Едвард Лир да патува. Лир почнува да патува и да објавува патописни книги од своите патувања во [[Италија]] (1846), [[Албанија]] и [[Илирија]] (1851), [[Калабрија]] (1852) и [[Корзика]] (1870). Ја посетува исто така Светата Земја и Грција. Во 1845-тата, станува личен учител по цртање на Кралицата Викторија од Англија. Едвард Лир ја посетува Македонија во есента 1848 г, од 11-ти до 25-ти септември.
 
[[Категорија:Британски писатели]]