Уве Зелер: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 2 години
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: ) е → ) —
с (→‎Клупска кариера: clean up, replaced: language = Italian → language = it using AWB)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ) е → ) —)
[[Податотека:Uwe Seeler – Tag der Legenden 2016 03.jpg|мини|Уве Зелер]]
'''Уве Зелер''' ([[германски јазик|германски]]: ''Uwe Seeler''; [[5 ноември]] [[1936]], [[Хамбург]]) е поранешен [[германски]] [[фудбал]]ер, кој играл на позицијата [[Напаѓач (фудбал)|напад]]. Во 2004 година [[Пеле]] го рангирал меѓу [[ФИФА 100|125 најдобри фудбалери на сите времиња]], но Уве Зелер поради неговиот принцип одбил да учевствува во тој проект.
 
== Клупска кариера ==