Томас Вермален: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Стилска исправка, replaced: ) е → ) —
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Наводи: Погрешно заведена каегорија using AWB)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ) е → ) —)
| nationalteam-update = 23:38, 11 December 2017 (UTC)
}}
'''Томас Вермален''' ({{IPA-nl|ˈtoːmɑs fərˈmaːlə(n)}};<ref>''Vermaelen'' in isolation: {{IPA-nl|vərˈmaːlə(n)}}.</ref> роден на 14 ноември 1985 година) е [[Белгија|белгиски]] професионален [[фудбал]]ер кој игра како [[Одбранбен играч (фудбал)|центарален одбранбен]] играч за шпанскиот клуб [[ФК Барселона|Барселона]] и [[Фудбалска репрезентација на Белгија|националниот тим на Белгија]].
 
Тој обично игра како лев-централен одбранбен играч, но може да игра и на позицијата класичен [[Одбранбен играч (фудбал)|лев]] бек. Неговите клучни атрибути вклучуваат воздушна способност, лидерски вештини, и брзина со топката во своите нозе. Тој исто ја поседува способноста за постигнување на гол како одбранбен играч.