Роман Павличенко: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: ) е → ) —
с (Removing Link GA template (handled by wikidata) - The interwiki article is not good)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ) е → ) —)
| ntupdate = 23 јули 2012
}}
'''Роман Павличенко''' ([[руски]]: ''Роман Анатольевич Павлюченко'', роден на {{роден на|15|декември|1981}}) е руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на [[ФК Тотенхем]].
 
Павличенко своето деби во фудбалот го направил за екипата на [[ФК Динамо Ставропол]] во [[1999]]. Во 2000 тој се преселил да игра во Ротор Волгоград и се задржил во тимот 3 години каде постогнал 14 гола во 65 натпревари за својот тим.
Павличенко се преселил во [[ФК Спартак Москва]] во пролетта [[2003]]. Павличенко станал голем голгетер на тимот, постигнувајќи 77 погодоци во 147 натпревари. Во [[2006]] станал голгетер на Руската премиер лига. Во [[2007]] станал втор капитен на Спартак, заедно со [[Моцарт Сантош]].
 
На [[1 септември]] [[2008]], Роман официјално потпишал со Тотенхем за сума од 14 милиони евра. Тој го добил дресот со број 9.
 
Роман Павличенко дебитирал за националниот тим на Русија во [[2003]] година.