Разлика помеѓу преработките на „Робињо“

Одземен 11 бајт ,  пред 7 месеци
с
Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' —
с (Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' —)
}}
 
'''Робсон де Соуза''' ([[португалски]]: ''Robson de Souza''), роден на [[25 јануари]] [[1984]] во [[Сао Висенте]]) познат како '''Робињо''' е [[Бразил|бразилскибразил]]ски [[фудбалер]], [[напад (фудбал)|напаѓач]] на [[ФК Истанбул Башакшехир|Истанбул Башакшехир]] и поранешен [[Фудбалска репрезентација на Бразил|репрезентативец на Бразил]].
 
Својата кариера ја започнал во 2002 година во екипата на [[ФК Сантос|Сантос]] од [[Бразил]], кога имал 17 години. Во 2005 година потпишал за [[ФК Реал Мадрид|Реал Мадрид]], за сума од € 24 милиона. Во тимот на Реал одиграл 101 натпревари и постигнал 25 голови. Во 2008 година потпишал за [[ФК Манчестер Сити|Манчестер Сити]] за сума од € 42,5 млн. евро и плата од £ 160.000 неделно. Во Манчестер останал до 2010 година, кога преминал во редовите на [[ФК Милан|Милан]]. После Милан играл уште и за Сантос (на заем од Милан една сезона), за [[Гвангжу Евергранде]] од Кина, за [[Клуб Атлетико Минеиро|Атлеико Минеиро]] во неговиот роден Бразил, како и за турските клубови [[Сиваспор]] и [[ФК Истанбул Башакшехир|Истанбул Башакшехир]], каде настапува и денес.
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Робињо}}
[[Категорија:Живи луѓе]]