Разлика помеѓу преработките на „Сулејман Демирел“

с
Исправка на датумски формат, replaced: mf=y → df=y
с (Исправка на датумски формат, replaced: mf=y → df=y)
| predecessor6 =[[Суат Хајри Ургуплу]]
| successor6 =[[Нихат Ерим]]
| birth_date = {{Birth date and age|1924|11|1|mfdf=y}}
| birth_place = [[Атабеј]]
| death_date =17 јуни 2015
'''Сулејман Демирел''' ([[турски]]: ''Süleyman Demirel'') ({{роден на|1|ноември|1924}} во {{роден во|Атабеј}}<ref>Kahraman, A., Islamkoylu Suleyman, Ankara 1998, ISBN 9755840141</ref>- 17 јуни 2015, [[Анкара]]) е турски политичар.
 
Демирел завршил на [[Технички универзитет (Истанбул)|Техничкиот универзитет]] во [[Истанбул]] во [[1948]] година. Во текот на [[1968]] година влегол во политичкиот живот на земјата и бил избран за пратеник во турскиот парламент од партијата на справедноста. По три години застанал на чело на партијата, а на [[27 октомври]] [[1965]] година тој станал најмладиот [[премиер на Турција]]. Во текот на својот мандат водел политика на зближување на земјата кон [[НАТО]], а во меѓу време вовел редица реформи за развој на селското стопанство.
 
Во текот на есента [[1979]] година бил повторно избран за премиер, но следната година во текот на септември бил извршен воен преврат, па на Демирел му било забрането да се занимава со политика.
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Демирел}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Демирел}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Истанбулски технички универзитет]]