Пештера: Разлика помеѓу преработките

Додадени 86 бајти ,  пред 1 година
#WPWPMK
(#WPWPMK)
[[Податотека:Lechuguilla Cave Pearlsian Gulf.jpg|thumb|200px|Пештера]]
[[Податотека:Cuevas de Acsibi, Salta (Argentina).jpg|thumb|200px|Пештера]]
[[Податотека:Groty mechowskie.jpg|мини|250п|десно|Пештера]]
 
'''Пештера''' претставува подземна шуплина во која не допира или незначително допира дневна светлина со претежно хоризонтално протегање во внатрешноста на карбонатните терени. Настануваат со комбинирано дејство на механичката и хемиската ерозија на подземните водни текови кои денес или некогаш протекувале низ нив и се состојат од пештерски канали и сали.<ref>{{наведена книга|last=Makedonsko geografsko društvo|title=Географски разгледи|publisher=Društvo|date=1989|edition=27-30|language=македонски}}</ref>
 
1.907

уредувања