Разлика помеѓу преработките на „Халил Рифат-паша“

Одземени 45 бајти ,  пред 1 година
с
Стилска исправка, replaced: ) бил → ) — , Константинопол → Цариград (3)
с (Стилска исправка, replaced: ) бил → ) — , Константинопол → Цариград (3))
{{Инфокутија Функционер|honorific-prefix=|office4=Гувернер на [[Битолски Вилает|Битолскиот Вилает]]|spouse=|party=|death_place=[[КонстантинополЦариград]], [[КонстантинополскиЦариградски Вилает]], [[Османлиска Империја]]|death_date=9 ноември 1901|birth_place=[[Сер]], [[Румелиски Пашалак]], [[Османлиска Империја]]|birth_date=1820|successor5=[[Мехмед Саид-паша]]|predecessor5=[[Ќамил-паша]]|term_end5=9 ноември 1901|term_start5=7 ноември 1895|monarch5=[[Абдул Хамид II]]|office5=[[Голем везир|Голем везир на Османлиската Империја]]|term_end4=1893|term_start4=1891|successor3=[[Абдурахман Нуредин-паша]]|name=Халил Рифат|term_start1=1882|honorific-suffix=[[Паша]]|image=Halil rifat foto.jpg|imagesize=|nationality=[[Османлиска Империја|Османлија]]|caption=|office1=[[Мутасариф]] на [[Видин]]|term_end1=1886|predecessor3=Нафиз-паша|office2=Гувернер на [[Сиваски Вилает|Сиваскиот Вилает]]|term_start2=1886|term_end2=1889|office3=Гувернер на [[Ајдински Вилает|Ајдинскиот Вилает]]|term_start3=1889|term_end3=1891|religion=[[Ислам]]}} '''Халил Рифат-паша''' ([[Турски јазик|современ турски]]: ''Halil Rıfat Paşa''; 1820 година <ref group="Notes">Според посмртницата во „The Times“, тој бил роден околу 1807 година. Така тој бил имал речиси 95 години до неговата смрт. Други извори ја посочуваат годината 1820.</ref> 9 ноември 1901 година) бил [[Отоманско Царство|отомански]] државник и [[Список на големи везири на Отоманското Царство|Голем везир]] шест години помеѓу 1895 година до неговата смрт во 1901 година, за време на владеењето на [[Абдул Хамид II]].
 
{{Инфокутија Функционер|honorific-prefix=|office4=Гувернер на [[Битолски Вилает|Битолскиот Вилает]]|spouse=|party=|death_place=[[Константинопол]], [[Константинополски Вилает]], [[Османлиска Империја]]|death_date=9 ноември 1901|birth_place=[[Сер]], [[Румелиски Пашалак]], [[Османлиска Империја]]|birth_date=1820|successor5=[[Мехмед Саид-паша]]|predecessor5=[[Ќамил-паша]]|term_end5=9 ноември 1901|term_start5=7 ноември 1895|monarch5=[[Абдул Хамид II]]|office5=[[Голем везир|Голем везир на Османлиската Империја]]|term_end4=1893|term_start4=1891|successor3=[[Абдурахман Нуредин-паша]]|name=Халил Рифат|term_start1=1882|honorific-suffix=[[Паша]]|image=Halil rifat foto.jpg|imagesize=|nationality=[[Османлиска Империја|Османлија]]|caption=|office1=[[Мутасариф]] на [[Видин]]|term_end1=1886|predecessor3=Нафиз-паша|office2=Гувернер на [[Сиваски Вилает|Сиваскиот Вилает]]|term_start2=1886|term_end2=1889|office3=Гувернер на [[Ајдински Вилает|Ајдинскиот Вилает]]|term_start3=1889|term_end3=1891|religion=[[Ислам]]}} '''Халил Рифат-паша''' ([[Турски јазик|современ турски]]: ''Halil Rıfat Paşa''; 1820 година <ref group="Notes">Според посмртницата во „The Times“, тој бил роден околу 1807 година. Така тој бил имал речиси 95 години до неговата смрт. Други извори ја посочуваат годината 1820.</ref> 9 ноември 1901 година) бил [[Отоманско Царство|отомански]] државник и [[Список на големи везири на Отоманското Царство|Голем везир]] шест години помеѓу 1895 година до неговата смрт во 1901 година, за време на владеењето на [[Абдул Хамид II]].
 
== Образование ==
Роден е во [[Сер]] и се школувал во една [[медреса]] во [[Солун]], а потоа продолжил на Факултетот за политички науки во [[КонстантинополЦариград]] (денес установата се наоѓа во [[Анкара]]).
 
== Живот и кариера ==
После неколку години на образование, тој започнал да работи како поштенски службеник во [[Видин]], а потоа работел како секретар во канцеларијата на гувернерот на [[Солун]].<ref name="TTObituary">{{Cite newspaper The Times||articlename=Obituary - Turkish Grand Vizier|day_of_week=понеделник|date=11 ноември 1901|page_number=10|issue=36609}}</ref> Тој напредувал чекор по чекор и бил назначен на повисоки официјални позиции со изминувањето на времето, вклучително и во [[Русе]]. Во 1882 година бил назначен за мутасариф на [[Видин]], а потоа во 1886 година бил назначен за гувернер на Сивас, каде започнал програма за градење на патишта.<ref name="TTObituary" /> Потоа бил назначен за гувернер на Ајдин (1889), а подоцна и во [[Битолски Вилает|Битола]], каде се борел против [[Комити|комитски]] единици, кои растеле во покраината.<ref name="TTObituary" /> Тој бил назначен за министер за внатрешни работи во 1893 година. Потоа бил назначен за [[голем везир]] во ноември 1895 година. Најважните настани во неговата ера како голем везир биле немирите на Сасон (во 1895 година) и на [[Крит]] (во 1897 година), како и [[Грчко-турска војна (1897)|грчко-турската војна од 1897 година,]] која завршила со османлиска победа.
 
== Тривија ==
Неговото мото во кампањата за градење на патиштата било „Секое место каде што не можете да одите не е ваше“ ({{Lang-tr|Gidemediğin yer senin değildir.}})
 
== Белешки и наводи ==
 
* [[Список на големи везири на Отоманското Царство|Список на отомански големи везири]]
* [[Хамидски масакри]]
 
== Надворешни врски ==
* [https://web.archive.org/web/20050409221824/http://www.beyan.com.tr/arsiv/1999/sayi9/kulturmedeniyet.htm Халил Рифат-паша како министер за внатрешни работи]
* [https://web.archive.org/web/20050831084639/http://www.history.hacettepe.edu.tr/tezler.htm Едукативна веб-страница која содржи информации за Халил Рифат-паша]
* [https://web.archive.org/web/20060423080009/http://www.cumhuriyet.edu.tr/edergi/makale/638.pdf Халил Рифат-паша (биографија на турски јазик во формат pdf - апстрактно и на англиски јазик)] Универзитет Сивас Кумхуриет
 
{{Почетна кутија}}
{{s-end}}
{{Големи везири на Отоманското Царство}}
 
[[Категорија:Македонски Турци]]
[[Категорија:Луѓе од Солун]]