Разлика помеѓу преработките на „Свети Никола“

Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
с
→‎Пренос на моштите: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај
(Одбиена последната промена (од KroyliMlad) и ја поврати преработката 4093712 на Bjankuloski06)
с (→‎Пренос на моштите: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај)
== Пренос на моштите ==
[[Податотека:Bari BW 2016-10-19 13-35-11 stitch.jpg|мини|десно|Базиликата Свети Никола во Бари, Италија, каде што се наоѓаат најголемиот дел од моштите на Свети Никола]]
На [[26 август]] [[1071]] година [[Византија]] на чело со Роман IV (владеел во периодот од 1068 - 1071 година) била поразена во [[Битка кај Манцикерт|биткатаБитката кај Манцикерт]] во [[Мала Азија]], со [[селџуци]]те предводени од султанот [[Алп Арслан]]. Битката завршила со пораз на византијците а Роман IV бил заробен. После оваа битка Византија привремено ја губи контролата врз поголемиот дел од Мала Азија. Византијците ја повратиле на кратко контролата врз Мала Азија за време на [[Алексеј I Комнин]].
 
Во тоа конфузно време некои морнари од Бари ги земале моштите на светецот од неговиот гроб во дворот на црквата во Мира и покрај негодувањата на тамошните православни монаси. Моштите биле пренесени во Бари на [[9 мај]] [[1087]] година, каде се наоѓаат и ден денес. Постојат повеќе верзии за овој настан. Според некои кажувања одземањето на моштите било сметано како грабеж, според некои кажувања моштите биле земени откако Свети Никола се јавил на сон на некој свештеник од [[Бари]] и му наредил неговите мошти да бидат пренесени во [[Бари]], [[Италија]], кој во тоа време бил православен град под православен патријарх. Со текот на времето, делови од моштите биле разнесувани низ целиот свет. Денес во Бари постојат две цркви во негова чест, една католичка една православна.