Разлика помеѓу преработките на „Роберт I (Франција)“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Биографија: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај
с (clean up, replaced: aprile → април using AWB)
с (→‎Биографија: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај)
Мирот меѓу кралот Карло и Роберт траел до [[921]]. Свештенството и благородниците му се налутиле на кралот Карло кој го фаворизирал грофот [[Аганон]] иако може да станува збор за некаков политички изговор<ref>Cf. Carlrichard Brühl, ''Naissance de deux peuples : Français et Allemands'', Fayard, 1994, pp. 197-198.</ref>).
 
Со помош на најмоќните благородници, Роберт го нападнал кралот Карло кој побегнал во [[Лорена]]. Робер бил крунисан за крал на Франките во [[Ремс]] од страна на архиепископот од Санс, Готје, во недела [[30 јуни]] [[922]]. Карло собрал војска и тргнал против Роберт на [[15 јуни]] [[923]], Роберт бил убиен од страна на Филбер, Фобер, Фубер<ref>Според хрониката на [[Адемар од Шабан]], напишана стотина години после овој настан :[http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k361020.image.f101 ''Histoire''] Gallica, image 101 : {{p.}}79 note 3 de bas de page : « ''Fulbertus Rodbertum regem per medium cerebri dividendo confodit'' ».</ref> во текот на биткатаБитката кај [[Соасон]]. Според некои како [[Адалбер од Магдбур|Адалбер]], архиепископот од Магдбур, Роберт загинал од раката на самиот Карло<ref>Auguste Alphonse Étienne-Gallois, historien, bibliothécaire du Luxembourg [http://books.google.fr/books?id=9kO75rvVxnQC&pg=PA67&dq=Soissons+juin-923+robert+Charles+combat&lr= ''La Champagne et les derniers Carlovingiens''] 1853, {{p.}}67</ref>.
 
Благодарение на храброста и ладнокрвноста на синот на Роберт, [[Иго Велики]], победата била во рацете на Робертините а кралот Карло III не можел да си ја врати круната. Кралските великодостојници тогаш за крал на Франките го избрале Раул, војводата на Бургоња и зет на кралот Роберт I. Тој бил крунисан на 13 јули [[923]].