Разлика помеѓу преработките на „Пела“

Нема измена во големината ,  пред 6 месеци
с
→‎Историја: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај
с (Правописна исправка, replaced: x → × (5), 3 м → 3 м, 5 м → 5 м, 0 м → 0 м)
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај)
Градот го доживел своето златно доба за време на карлот [[Антигон II Гонат]] и овој период ни дава највеќе археолошки наоди (видете подолу).
 
Пела исто така се спомнува од [[Полибиј]] и [[Ливиј]] како престолнината на [[Филип V]] и [[Персеј]] за време на [[Македонско-римски војни|Македонско-римските војни]]. Единствено тука, со записите на Ливиј, имаме дадено опис за изгледот на градот во [[167 п.н.е.]] кои се адресирани на [[Луциј Емилиј Павле Македоник]], командантот кој го поразил [[Персеј]] [[Битка кај Пидна|биткатаБитката кај Пидна]]:
:„''...и тој [Павле] виде дека не е без добра причина тоа што [местото] било избрано за кралска резиденција. Сместена е на југозападната падина на едно брдо окружена со мочуриште премногу длабоко за да се премине пеш било лете или зиме. Тврдината („Факус“) близу градот, стои во самото мочурише, издигајќи се како остров, и е изградена на огромна основа која е доволно силна за да ги носи ѕидовите и да спречи било каква штета од навлегување на водата од лагуната. Оддалеку изгледа како продолжение на градскиот ѕид, но всушност е одделена со [[канал]] кој тече меѓу двата ѕида и како таква палатата е поврзана со градот со мост. Така ова го отсекува секој можен пристап на непријателот, и ако кралот затвори некој таму, не постои друга можност за бегство освен мостот, кој е лесно да се брани..''“ <ref>Titus Livius ''The History of Rome, Vol. VI'' Translator Rev. Canon Roberts 1912 [http://etext.lib.virginia.edu/etcbin/toccer-new2?id=Liv6His.sgm&images=images/modeng&data=/texts/english/modeng/parsed&tag=public&part=223&division=div2 (XLIV, 46) он-лајн на U Virginia] пристапено на 15 јули 2006.</ref>