Османлии: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎Потекло и историја: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Потекло и историја: Правописна исправка, replaced: кнежество → кнежевство, кнежества → кнежевства)
с (→‎Потекло и историја: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај)
== Потекло и историја ==
 
Потеклото на отоманците може да се проследи назад во [[11 век]], кога на територијата на [[Анадолија]] опстојувале неколку мали муслимански емирати со [[туркиски народи|туркиско потекло]]. Главната цел на овие т.н. [[Анадолски бејлици]] била да ги одбранат своите територии од страна на [[Византија]]. Во текот на тој период, во освоените земји во Анадолија се населеле голем број на [[туркиски народи]].<ref>{{наведена книга |last=Malcolm Holt |first=Peter |author2= Ann K. S. Lambton, Bernard Lewis |title=The Cambridge History of Islamy |year=1977 |publisher=Cambridge University Press |isbn=0-5212-9135-6 |pages=231–232 }}</ref> Меѓутоа, во [[1073]] година и победата на [[Селџучка империја|Селџучкото царство]] во [[Битка кај Манцикерт|биткатаБитката кај Манцикерт]], овие анадолски Бејлици добиле можност да прогласат своја независност од [[Селџуци]]те. Меѓу овие помали кнежевства било и кнежевството со престолнина во [[Согут]]. Тоа било предводено од страна на [[Ертугрул]]. Кога во [[1281]] година починал, неговиот син [[Осман I|Осман]] станал негов наследник.
 
== Население ==