Разлика помеѓу преработките на „Леополд IV (војвода од Австрија)“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Рани години: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај
с (→‎Рани години: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај)
== Рани години==
 
Леополд IV бил син на војводата [[Леополд III (војвода од Австрија)|Леополд III]] и [[Виридис Висконти]]. Во [[1386]] година неговиот татко бил убиен во биткатаБитката кај Семпах. Нивниот чичко [[Албрехт III (војвода од Австрија)|Албрехт III]]<ref>Franz von Krones: [https://de.wikisource.org/wiki/ADB:Leopold_IV._(Herzog_von_%C3%96sterreich,_Steiermark,_K%C3%A4rnten_und_Krain) ''Leopold IV. (Herzog von Österreich, Steiermark, Kärnten und Krain)'']. In: Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Band 18, Duncker & Humblot, Leipzig 1883, S. 395–398.
</ref> ги управувал териториите на нивниот татко бидејќи Леополд, заедно со неговите браќа [[Вилхелм (војвода од Австрија)|Вилхелм]], [[Ернест (војвода од Австрија)|Ернест]] и [[Фридрих IV (војвода од Австрија)|Фридрих]] биле малолетни.