Разлика помеѓу преработките на „Лав III Сириец“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Стабилизација: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај
с (→‎Иконоборство: Јазична исправка, replaced: Григур → Григориј (3))
с (→‎Стабилизација: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај)
Во 718 година бил задушен бунтот во Сицилија, а во 719 година бил спречен обидот на поранешниот царот Анастасиј II да се врати на престолот. Во управувањето на Лав III империјата доживеала нов период на политичка стабилизација, постигнувајќи успеси во војните со Арапите. Во текот на неговото владеење биле склучени договори и сојузи со Бугарите, Хазарите и Грузијците против Арапскиот калифат. Биле привлечени словенски доселеници во сосема пусти погранични области на империјата.
 
Арапите биле поразени од византиските војски во 726 година во Мала Азија. Во 740 година, тој повторно им нанел пораз во [[Битка кај Акроинон|биткатаБитката кај Акронион]], [[Фригија]].
 
== Внатрешна политика ==