Разлика помеѓу преработките на „Исаија Серски“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Живот: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај
с
с (→‎Живот: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај)
Роден на Косово, како млад човек ја напуштил судската служба и отишол прво во манастирот Свети Јоаким Сарандапорски во [[Македонија]], а потоа и на [[Света Гора]], каде го поминал најголемиот дел од животот и како игумен го реновирал рускиот манастир [[Црква „Св. Пантелејмон“ - Горно Нерези|Свети Пантелејмон]].Книжевно дело
 
На Светата Гора, по [[Маричка битка|биткатаБитката кај Марица]] во [[1371]] година, тој превел на словенски Псевдо-Дионисиј Ареопагит (Небесна хиерархија, црковна хиерархија, мистична теологија и божествени имиња), неизбежни дела за византиската теологија и христијанската култура по VI век. Во една кратка нота со превод на делото на Псевдо-Дионисиј, Исаија остави силно сведоштво за Битката кај Марица и ситуацијата во разурнатата Србија по турската инвазија („... И земјата беше лишена од сите добра, од луѓе, добиток и други плодови. Затоа што не тој не беше принц, ниту водач, ниту водач во народот, ниту избавувач, ниту спасител ... И навистина, тогаш живите им завидуваа на мртвите. “).