Ерих Лудендорф: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: битката за → Битката за
с (→‎Надворешни врски: Додадена категорија using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: битката за → Битката за)
 
[[Податотека:Bundesarchiv Bild 146-1987-127-09A, Paul von Hindenburg, Erich Ludendorff.jpg|thumb|right|Паул фон Хинденбург и Ерих Лудендорф]]
'''Ерих Фридрих Вилхелм Лудендорф''' ({{роден на|9|април|1865}}, [[Крушевња]], [[Полска]] - {{починал на|20|декември|1937}}, Туцинг, [[Баварија]], [[Германија]]) бил офицер во [[Германија|германската]] армија, генерал за време на [[Прва светска војна|Првата светска војна]] и, заедно со [[Паул фон Хинденбург]], еден од победниците во биткатаБитката за Таненберг. По војната, во почетокот ги поддржувал [[Адолф Хитлер]] и [[Нацистичка партија|Нацистичката партија]]. Бил ослободен од обвиненијата за неговата улога во неуспешниот [[државен удар]] на нацистите, познат како [[Хитлер-пуч|Хитлер-Лудендорф-пуч]]. Тогаш станал политички дезориентиран и се повлекол од јавниот живот истата година.
 
== Надворешни врски ==