Разлика помеѓу преработките на „Воин Поповиќ-Вук“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Биографија: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај
с (Правописна исправка, replaced: оделен → одделен)
с (→‎Биографија: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај)
По навлегувањето на првите српски чети се вклучил во [[Српски комитет на четничката акција|Српскиот комитет на четничката акција]]. Во [[пролет]]а [[1905]] година во [[Македонија|Макеоднија]] навлегол со четата на Борка Паштровиќ.
 
Своето борбено кршевање го имал во биткатаБитката кај [[Челопек]].
 
Во текот на својот живот учествувал во битките кај [[Куманово]], [[Битола]], [[Елбасан]], [[Гавдеран]], [[Дукат (Албанија)|Дуката]], [[Курјан|Курјачица]], [[Завлак]], [[Белград]], [[Власино]], [[Албанија]], [[Кајмакчалан]], [[Сива Стена]] и [[Груништа|Грунише]] каде и загинал.